21.09.2020

A tu prichádza zimná krása. Básne o zime od Puškina A. „Zimná čarodejnica“, „Zimné ráno“, „Úryvky z básne „Eugene Onegin“, „Zimná cesta“, „Zima. Čo máme robiť v obci? stretávam sa. A. S. Pushkin „Zimná cesta“


Gosheva T.N.,

učiteľ ruského jazyka a literatúry

Lýceum MAOU č. 10 v Sovetsku

Téma lekcie: "A tu prichádza samotná čarodejnica zima..."

Trieda: 5

Položka: Ruský jazyk.

Typ lekcie: lekcia rozvoja reči kombinované, integrované

Forma lekcie: workshop na budovanie vedomostí a prípravu na tvorivé písanie

(Umelecký opis zimnej krajiny.

Lekciu je možné vyučovať v spojení s lekciou výtvarné umenie. Potom sú na lekciu pridelené dve vyučovacie hodiny.)

Vybavenie lekcie: interaktívna tabuľa, počítač, projektor, diapozitív, písomky.

Ciele a ciele :

    Naučte študentov napísať popisnú esej v umeleckom štýle.

    Byť schopný používať vo svojej eseji obrazné a expresívne prostriedky: epitetá, prirovnania, metafory.

    Pokračujte v rozvíjaní písacích zručností študentov.

    Rozvíjať u žiakov schopnosť vidieť krásy rodnej prírody, vyvolávať pocity obdivu k zimnej krajine.

Dobrý deň, v bielych letných šatách
Vyrobené zo strieborného brokátu.
Horia na vás diamanty
Ako jasné lúče.
Dobrý deň, ruská mladá dáma,
Krásna duša.
Snehobiely navijak,
Ahoj, matka zima!

Počas vyučovania.

    Organizovanie času.

Prečítajte si epigraf napísaný na snímke. Zamyslite sa nad tým, o čom budeme dnes hovoriť v triede? (Snímka 2)

Samozrejme, o zime. Za akým účelom budeme hovoriť o prírode na hodine ruského jazyka?

Aké pocity máte, keď počujete slovo zima?

A ako ju stvárňuje Pyotr Andreevich Vyazemsky? Napíšte frázy z epigrafu, ktoré charakterizujú zimu.

    Slovo učiteľa. (Snímky 3, 4, 5, 6, 7)



učiteľ. Chlapci, vy a ja sa musíme naučiť vidieť a milovať prírodu. Naša ruská príroda je bohatá, krásna, rozmanitá v každom ročnom období. Nie vždy si však túto krásu všimneme. V zime je príroda úplne iná ako jar, jeseň a leto. Všetko sa stáva biele, čisté, svetlé, všetko sa mení, ako v rozprávke. A.S. Pushkin nazval zimu čarodejnicou: „Prichádza samotná čarodejnica. Zima prehodila na tmavú zem diamantovú prikrývku a na stromy zavesila strieborný strapec. Rieky pokrývala ľadom a stavala ľadové mosty. Dnes je naša lekcia venovaná ruskej zime.

Čo pre nás znamená zima? Prečo sa tešíme na prvý sneh a zakaždým nás prekvapí mimoriadna premena prírody?

Prečítať text. (Snímka 8)

Určite tému a hlavnú myšlienku tohto textu, pomenujte ho.

Aké pocity prežívate v prvých zimných dňoch? Čo ťa na nej priťahuje? Aké úžasné, úžasné veci očakávate od tejto doby?

III. Práca s literárnym textom. (Snímka 9)

Výrazne čítajte texty. V akej nálade ste ich čítali?

Aké zvuky zimy počuli majstri slova?

Nájdite a vypíšte znejúce slovesá z textov. Koľkí tam sú?

Aké farby má zima? Akými farbami maľujú autori zimu?

Zapíšte si z textu slová označujúce „akcie“ snehu a akcie s ním.

(Pracujte pri tabuli a v zošitoch. Výsledkom je takýto stôl.)

Jazykové prostriedky

MM. Prishvin

JE. Šmelev

Slovesá, ktoré vyjadrujú zvuk

Napadol sneh, priniesol ticho, kohút zaspieval, vrana zavolala, ďateľ bubnoval, sojka spievala

Padne mäkko, sane sa ponáhľajú, bežci škrípu

Slová s príslušnými farebnými význammi

Sneh (biely), obloha (šedo-biela, modrastá), kohút (svetlý, pestrý), vrana (čierna, sivá), ďateľ (svetlý, pestrý, červený, bielo-čierny), sojka (svetlá, pestrá)

Sneh (biely), svetlo (biely), závej (biely), strecha (červená, čierna), plot (čierna), lampáš (čierna, matná žltá), múka (biela), zima (biela), sánky (viacfarebné , pestrý), mráz (červený, modrý)

Slová označujúce „pôsobenie“ snehu

Napadol sneh, priniesol ticho

Sneh padá, topí sa, padá, visí zo striech, visí, zrúti sa, padá cez golier

IV. Skontrolujte snímky 10,11,12.

Akú farbu má sneh na maľbách umelcov?


Prečítať text. Akú farbu má podľa teba sneh? Snímka 12.

VI. Práca s poetickým textom.(Texty básní sú na laviciach študentov.)

Pozorne si prečítajte básne.

Zdôraznite epitetá (definície), ktorými autori sprostredkúvajú krásu a čaro zimnej krajiny.

Čo nazývajú zimu?

A.S. Puškin

Tu je sever, mraky dobiehajú,
Dýchal, zavýjal – a tu je
Zimná čarodejnica prichádza!
Prišla a rozpadla sa; skartuje
Zavesené na vetvách dubov;
Ľahnite si do vlnitých kobercov
Medzi poliami, okolo kopcov,
Brega s nehybnou riekou
Vyrovnala to kyprým závojom,
Mráz sa mihol... A my sme radi
Na žarty matky zimy!

S. Yesenin

Biela breza
Pod mojím oknom
Prikryté snehom
Presne strieborné.

Na nadýchaných konároch
Snehová hranica
Štetce načechrané
Biela ofina.

A breza stojí
V ospalom tichu,
A snehové vločky horia
V zlatom ohni.

A úsvit je lenivý
Prechádzka okolo
Kropí konáre
Nové striebro.

VII. Ústna ilustrácia.

Pozrime sa na snímky zobrazujúce zimné krajiny.

Pozorne si prezrite obrázky zimy, zapíšte si asociačné slová s týmito ilustráciami.

Predstavte si, že ste ilustrátor. Čím budeš maľovať: olej, uhlík, pastel, akvarel? Pomáhajú vám slová s asociatívnym významom farby pri výbere materiálu na prácu? „Nakreslite“ zimu a vyfarbite ju slovami.

VII. Domáca úloha.

Vymyslite príbeh na jednu z navrhovaných tém: „A máme radosť z žartov matky Zimy“, „Je krásny zimný deň!“, „Mráz a slnko! Je to úžasný deň.“

Reflexia Zhrnutie lekcie

1. Bola lekcia užitočná?

čo ste sa naučili?

Budú vám nadobudnuté vedomosti užitočné?

Tu je sever, mraky dobiehajú,
Dýchal, zavýjal – a tu je
Zimná čarodejnica prichádza,
Prišla a rozpadla sa; skartuje
Zavesené na vetvách dubov,
Ľahnite si do vlnitých kobercov
Medzi poliami okolo kopcov.
Brega s nehybnou riekou
Vyrovnala to kyprým závojom;
Mráz sa mihol a my sme radi
Na žarty matky Zimy.
____________
Výňatok z.

Analýza básne „Tu je sever, mraky dobiehajú“ od Puškina

Dielo „Tu je sever, mraky dobiehajú“ od Alexandra Sergejeviča Puškina je úryvkom krajinomaľby zo siedmej kapitoly „Eugena Onegina“.

Báseň bola napísaná na jeseň roku 1828. V tom čase mal básnik 29 rokov, po exile v Michajlovskom sa vrátil do hlavného mesta, stretol sa s priateľmi. To už však nad ním visela hrozba nového súdu ohľadom básní, ktoré napísal. Jeden s obvineniami z rúhania, druhý za voľnomyšlienkárstvo a vychvaľovanie dekabristov. V oboch prípadoch sa však dokázal ospravedlniť bez následkov. Blíži sa prvé stretnutie s jeho budúcou manželkou N. Gončarovou. Žáner je krajinná miniatúra, pričom veľkosť je jambický tetrameter s určitým rýmovým vzorom, ktorý je vlastný takzvanej Oneginskej strofe: krížový, susedný a obopínajúci. Tu je autorova lyrická odbočka, pre román tradičná, venovaná striedaniu ročných období. Básnik používa zámeno „my“, aby zahrnul čitateľov do svojej nálady. Opis začína personifikáciou: sever dýchal a zavýjal. Nasleduje „zimná čarodejnica“ (dvojité slovo, príklad folklórnej slovnej zásoby). „Sama“: osobne, ako živá bytosť, ako vládca. Nasleduje enumeratívna gradácia, trblietajúca sa snehom a mrazom: prišlo, rozpadlo sa, ovislo. Akoby sa príroda obliekala, všetci sa podieľajú na premene: duby, na konároch ktorých vyrástli snehové čiapky, polia a kopce, teraz pokryté „vlnitými kobercami“ (porovnanie s prídomkom), brega (zastarané tvar slova) s riekou, ktorá zamrzla až do jari, oblečená tiež do oku lahodiaceho „nadutého závoja“. „Frost flashed“: vyvrcholenie fragmentu vyjadrené inverziou. Skica končí nadšeným očakávaním „žartov“, ktoré sú v tomto ročnom období zvykom, od šialenej jazdy na saniach až po guľovačku. Jesenné blues je za nami, básnik pozdravuje „Matku Zimu“ (a opäť dvojité slovo, známe z ruského ústneho ľudového umenia) a pozýva všetkých čitateľov, aby sa podelili o svoju radosť. Treba poznamenať, že samotná hrdinka románu sa do tejto zábavy nepripája. Toto je chvíľa prípravy na odchod rodiny z dediny do mesta, do Moskvy. Jej srdce bolo navždy spojené s odľahlým kútikom, niekedy pokojným. Tu sa zamilovala, aj keď jej srdce už bolo zlomené. Pre všetky tieto dôvody sa „bojí zimnej cesty“. Slovná zásoba básne je živá, s rozprávkovou príchuťou. Zima sa stala „matkou“ z nejakého dôvodu: existuje úcta k jej rokom, úcta k jej prísnej povahe a zvláštny prejav lásky.

Siedma kapitola „Eugene Onegin“ od A. Puškina bola prvýkrát publikovaná v roku 1830, v období básnikovho opakovaného dohadzovania s N. Gončarovou, ktoré vyvrcholilo sobášom.

Zimná čarodejnica prichádza,
Prišla a rozpadla sa; skartuje
Zavesené na vetvách dubov,
Ľahnite si do vlnitých kobercov
Medzi poliami okolo kopcov.
Brega s nehybnou riekou
Vyrovnala to kyprým závojom;
Mráz sa mihol a my sme radi
Na žarty matky Zimy.

A. S. Pushkin „Zimné ráno“

Mráz a slnko; skvelý deň!
Stále drieme, drahý priateľ -
Je čas, kráska, zobuď sa:
Otvorte zavreté oči
Smerom k severnej Aurore,
Buďte hviezdou severu!

Večer, pamätáš sa, vánica sa hnevala,
Na zamračenej oblohe bola tma;
Mesiac je ako bledá škvrna
Cez tmavé oblaky to zožltlo,
A ty si sedel smutný -
A teraz... pozri sa z okna:

Pod modrou oblohou
Nádherné koberce,
Leskne sa na slnku, sneh leží;
Samotný priehľadný les sčernie,
A smrek sa cez mráz zazelená,
A rieka sa trblieta pod ľadom.

Celá miestnosť má jantárový lesk
Osvetlené. Veselé praskanie
Zatopená piecka praská.
Je pekné premýšľať pri posteli.
Ale viete: nemal by som vám povedať, aby ste sa dostali do saní?
Zakázať hnedú kobylku?

Kĺzanie po rannom snehu,
Milý priateľ, poďme sa oddať behu
netrpezlivý kôň
A navštívime prázdne polia,
Lesy, nedávno také husté,
A breh, mne drahý.

A. S. Pushkin „Úryvky z básne „Eugene Onegin““ Príroda čakala na zimu. ,
Zima!.. Sedliak, víťazoslávny

Toho roku bolo jesenné počasie
Dlho som stál na dvore,
Zima čakala, príroda čakala.
Sneh napadol až v januári
Tretiu noc. Ranné vstávanie
Tatiana videla cez okno
Ráno dvor zbelel,
Závesy, strechy a ploty,
Na skle sú svetlé vzory,
Stromy v zimnom striebre,
Štyridsať veselých na dvore
A hory s mäkkým kobercom
Zima je skvelý koberec.
Všetko je jasné, všetko je biele.

Zima!.. Sedliak, víťazný,
Na palivovom dreve cestu obnovuje;
Jeho kôň cíti vôňu snehu,
Nejako klusať;
Nadýchané opraty explodujú,
Odvážny koč letí;
Furman sedí na kladine
V baranici a červenej vlečke.
Tu beží dvorný chlapec,
Po zasadení chrobáka do saní,
Premena seba na koňa;
Nezbedníkovi už zmrzol prst:
Je to pre neho bolestivé aj zábavné,
A matka sa mu vyhráža cez okno...

A. S. Pushkin „Zimná cesta“

Cez zvlnené hmly
Mesiac sa vkráda dovnútra
Na smutné lúky
Vrhá smutné svetlo.

Na zimnej, nudnej ceste
Bežia tri chrty,
Jediný zvonček
Únavne chrastí.

Niečo znie povedome
V dlhých piesňach furmana:
To bezohľadné radovánky
To je srdcovka...

Žiadny oheň, žiadny čierny dom...
Divočina a sneh... Ku mne
Len míle sú pruhované
Na jedného natrafia.

Nuda, smutná... Zajtra, Nina,
Zajtra sa vrátim k môjmu drahému,
Zabudnem na seba pri krbe,
Pozriem sa bez toho, aby som sa na to pozrel.

Hodinová ručička znie nahlas
Urobí svoj merací kruh,
A odstránením nepríjemných
Polnoc nás nerozdelí.

Je to smutné, Nina: moja cesta je nudná,
Môj vodič z driemania stíchol,
Zvonček je monotónny,
Tvár mesiaca je zamračená.

A. S. Puškin „Zima. Čo máme robiť v obci? stretávam"

Zima. Čo máme robiť v obci? stretávam sa
Sluha, ktorý mi ráno priniesol šálku čaju,
Otázky: je teplo? Ustúpila snehová búrka?
Je tam prášok alebo nie? a je možné mať posteľ?
Odísť do sedla, alebo lepšie pred obedom
Hrať sa so starými časopismi svojho suseda?
Prášok. Vstávame a hneď sadáme na kone,
A klusajte cez pole pri prvom svetle dňa;
Arapnici v rukách, psi za nami;
Na bledý sneh hľadíme usilovnými očami;
Krúžime, prehľadávame a niekedy je neskoro,
Keď sme otrávili dve muchy jednou ranou, mierime domov.
Koľko zábavy! Tu je večer: fujavica kvíli;
Sviečka horí temne; v rozpakoch, srdce bolí;
Kvapku po kvapke pomaly hltám jed nudy.
Chcem čítať; oči kĺžu po písmenách,
A moje myšlienky sú ďaleko... Zatváram knihu;
Vezmem pero a sedím; Nasilu vyťahujem
Spiaca múza má nesúvislé slová.
Zvuk sa nezhoduje so zvukom... Strácam všetky práva
Nad riekankou, nad mojím čudným sluhom:
Verš sa vlečie pomaly, chladne a hmlisto.
Unavený prestávam sa hádať s lýrou,
Idem do obývačky; Počujem tam rozhovor
O tesných voľbách, o cukrovare;
Hosteska sa mračí v zdanlivom počasí,
Oceľové pletacie ihlice sa pohybujú svižne,
Alebo kráľ háda o červenej.
Túžba! Tak zo dňa na deň odchádza do samoty!
Ale ak večer v smutnej dedine,
Keď sedím v rohu a hrám dámu,
Príde z diaľky na voze alebo voze
Nečakaná rodina: stará pani, dve dievčatá
(Dve blondínky, dve štíhle sestry) -
Ako sa privádza k životu hluchá stránka!
Ako sa život, ó môj Bože, stáva plným!
Po prvé, nepriamo pozorné pohľady,
Potom pár slov, potom rozhovory,
A večer je priateľský smiech a piesne,
A valčíky sú hravé a šepot pri stole,
A malátne pohľady a veterné reči,
Na úzkom schodisku sú pomalé stretnutia;
A panna vyjde za súmraku na verandu:
Krk, hruď sú odhalené a fujavica je v jej tvári!
Ale búrky zo severu nie sú škodlivé pre ruskú ružu.
Ako horúci bozk horí v mraze!
Ako ruská panna čerstvá v prachu snehu!

A tu prichádza samotná zima čarodejnice

Ústny denník

Téma: básne o zime

Cieľ:

Vytváranie obraznej predstavy o zime na základe vnímania poetických, obrazových a hudobných umeleckých diel. Zlepšenie výrazových schopností čítania. rozvoj vizuálno-figuratívneho myslenia, predstavivosti, ústnej reči, tvorivosť

Vybavenie

Reprodukcia obrazu K. Yuona „Zima“; zvukový záznam hry P. Čajkovského „Na trojke“ z cyklu „Ročné obdobia“, umelecké fotografie zimné krajiny, girlandy zo snehových vločiek, detské kresby, plagát „a tu prichádza samotná čarodejnica“; gramofón

Priebeh lekcie

Milujeme rozprávky, veríme v zázraky a mágiu. Dnes si na hodine vytvoríme vlastnú rozprávku a zasvätíme ju čarodejníčke zime. Pomôžu nám v tom básnici, umelci, skladatelia, naša predstavivosť a fantázia.

Často sa rozprávky skladajú z viacerých častí či kapitol a tak to bude aj u nás. Prvú kapitolu budeme venovať poézii

Žiaci čítajú básne o zime a rozprávajú sa o tom, čo na nich v týchto básňach mimoriadne zapôsobilo

1 študent.

Chcem si prečítať báseň od I.S. Nikitin „Stretnutie zimy“. Tu sa odhaľuje magická sila zimy. Básnik sa teší, že zima prišla vystriedať daždivú, pochmúrnu jeseň a premenila prírodu. Smútok a smútok sú preč, srdce je naplnené šťastím a radosťou

Stretnutie so zimou

Včera ráno pršalo
Zaklopal na sklenené okná,
Nad zemou je hmla
Vstal ako oblaky.

Na poludnie prestalo pršať
A to biele páperie,
Do jesennej špiny

Začal padať sneh.

Prešla noc. Už svitá.
Nikde nie je mrak.
Vzduch je ľahký a čistý,
A rieka zamrzla.

Na dvoroch a domoch
Sneh leží ako plachta
A slnko svieti
Viacfarebný oheň.

Dobrý deň, zimný hosť!
Prosíme o milosť
Spievajte piesne severu
Cez lesy a stepi.

Máme slobodu -
Choďte kamkoľvek;
Stavajte mosty cez rieky
A rozložte koberce.

Nezvykneme si
Nechajte svoj mráz prasknúť:
Naša ruská krv
V mraze horí!

2 študent

Prichádzajúcej zime je venovaná aj báseň, ktorú budem čítať. Je v ňom riadok, ktorý dal názov našej lekcii „A tu prichádza čarodejnica-zima.“ Toto je úryvok z románu A.S. Puškin "Eugene Onegin"

Tu je sever, mraky dobiehajú,Dýchal, zavýjal – a tu jeZimná čarodejnica prichádza,Prišla a rozpadla sa; skartujeZavesené na vetvách dubov,Ľahnite si do vlnitých kobercovMedzi poliami okolo kopcov.Brega s nehybnou riekouVyrovnala to kyprým závojom;Mráz sa mihol a my sme radiNa žarty matky Zimy.

3 študent

Ale Fjodor Ivanovič Tyutchev nazýva zimu čarodejnicou. Počúvajte a predstavte si les, ktorý spí čarovným spánkom, očarený kúzlom zimy. Toto je už skutočná rozprávka a ľahko sa v nej ocitneme, ak zavítame do zimného lesa.

Čarodejnica v zimeOčarený les stojí -A pod snehovým okrajom,nehybný, nemý,Žiari nádherným životom.

A on stojí, očarený, -Nie mŕtvy a nie živý -Očarený magickým snom,Všetci zapletení, všetci spútaníSvetelná reťaz dole...

Svieti zimné slnkoNa neho tvoj lúč s kosou -Nič sa v ňom nebude triasť,Všetko sa to rozhorí a zaiskríOslnivá krása.

4 študent

V zime sú fujavice, fujavice, fujavice a v predstavách básnikov sa z nich stávajú živé bytosti. Stalo sa to v básni „Blizzard“

TO robí srandu a smeje sa
Blizzard na Silvestra.

Sneh chce padať

Ale vietor nedáva.

A stromy sa bavia,

A každý krík,

Snehové vločky sú ako malé vtipy,

Tancujú za pochodu.

5 študent

Zimná čarodejnica má veľa sluhov, ktorí plnia všetky jej želania. Sú tiež silné a silné. Takto sa Moroz voevoda javí básnikovi N.A. Nekrasovovi

Nie je to vietor, ktorý zúri nad lesom,
Z hôr netekli potoky -
Moroz vojvoda na hliadke
Prechádza okolo svojho majetku.

Vyzerá to, že snehová búrka je dobrá
Lesné chodníky sú zabraté,
A sú tam nejaké praskliny, štrbiny,
A je tam niekde holá zem?

Sú vrcholy borovíc nadýchané?
Je vzor na duboch krásny?
A sú ľadové kryhy pevne zviazané?
Vo veľkých a malých vodách?

Kráča, prechádza po stromoch,
Praskanie na zamrznutej vode

A jasné slnko hrá

V jeho huňatej fúzy.

6 študent

Chcel som nájsť báseň o zime, ktorú naše deti nepoznali. Vypočujte si báseň V. Subbotina a predstavte si obraz zimy, ktorý zobrazuje.

A ide to dole, ide to dole a ide to dole...Aký neporiadok!Čo ak o deň, dva?Pokryje strechy domov?Rovnaký pohyb snehových vločiek!Ako náhle sa tu zotmelo!Toto musí byť obrázokTeraz po celom Rusku.A rovnako jednoducho a bez hlukuZima oslavuje svoj príchod:A hodí kožuch na kožuch,A nasadí si klobúk na klobúk.

učiteľ.

Ďalšia kapitola je hudobná. Je venovaná hre P.I. Čajkovskij „na trojke“ z cyklu „Ročné obdobia“. P.I. Čajkovskij vo svojej hre „Na trojke“ hudobnými prostriedkami sprostredkoval rýchly beh koní a nadšené pocity ľudí ponáhľajúcich sa na trojke cez zasnežené pláne.

Počúvanie hry P.I. Čajkovského

Po vypočutí hry sa deti podelia o svoje dojmy. Učiteľ ich sumarizuje a dopĺňa.

učiteľ.

Krása zimnej prírody inšpirovala nielen skladateľov a básnikov, ale aj umelcov.

Tretia kapitola našej rozprávky je venovaná obrazu „Zima“ od K. Yuona

Reprodukcia obrazu je ponúkaná do pozornosti detí.

učiteľ.

Pozrite sa na reprodukciu obrazu K. Yuona „Zima“ a povedzte mi, máte pocit, že ste v rozprávke?

Študenti zdieľajú svoje dojmy z maľby,

učiteľ. Posledná kapitola rozprávky má názov „Stop, moment“. Tu sú umelecké fotografie, na ktorých sa nám podarilo zmraziť moment, zachytávajúci nádherné zábery zimnej prírody na fotografiách. Vyberte fotografiu, ktorá vás najviac zaujala, a popíšte ju.

Deti robia prácu, po dokončení sa prečíta niekoľko miniatúrnych esejí.

učiteľ.

Naša zimná rozprávka sa skončila. Ale stretnete ju viac ako raz, keď ste boli v zimnom parku, v lese alebo sa len prechádzali po ulici. Pozrite sa na ozdobné vzory na oknách, obdivujte ľahký let snehových vločiek a striebristý mráz. A potom možno aj vy budete chcieť napísať vlastnú rozprávku o kráse zimnej prírody prostredníctvom slova, farieb, hudby alebo odfotiť momentku.

Prajem ti úspech!

S úžasne dojemnou jednoduchosťou nám A.S. Pushkin rozpráva o ruskej zime. Zima je obdobím osviežujúceho chladného a prachového snehu, krutých mrazov a zvlnených hmiel, nekonečných zimných ciest a častých hviezd.

Čo noc! Mráz je horký,
Na oblohe nie je ani jeden obláčik;
Ako vyšívaný baldachýn, modrá klenba
Plné častých hviezd.

Všetko v domoch je tmavé. Pri bráne
Zámky s ťažkými zámkami.
Ľudia sú pochovaní všade;
Hluk i krik obchodu utíchol;
Len čo zašteká strážca dvora
Áno, reťaz silno rachotí.

Keď čítame o nevyhnutnom snehu, o tom, ako čarodejnícka zima premieňa všetko naokolo, zdá sa, že tento sneh fyzicky cítime a ako dvorný chlapec tlačí svojho psa na malých saniach a dobré zvuky zimnej prírody.

***
Tu je vietor, ktorý ženie oblaky,
Dýchal, zavýjal – a tu je
Blíži sa čarodejnícka zima.
Prišla a rozpadla sa; skartuje
Zavesené na vetvách dubov;
Ľahnite si do vlnitých kobercov
Medzi poliami, okolo kopcov;
Brega s nehybnou riekou
Vyrovnala to kyprým závojom;
Mráz sa mihol. A sme radi
Na žarty matky Zimy.

Puškinove básne predstavujú všetky štyri ročné obdobia, ale zima je obzvlášť dobrá! V zime je obzvlášť svetlo, pretože pod nohami nie je čierna zem, ale biely, oslnivý sneh. Aké prívlastky dal Puškin snehovej mase: „nafúknutý závoj“, „vlnité koberce“, „veľkolepé koberce“...

***
Zima!.. Sedliak, víťazný,
Na palivovom dreve cestu obnovuje;
Jeho kôň cíti vôňu snehu,
Nejako klusať;
Nadýchané opraty explodujú,
Odvážny koč letí;
Furman sedí na kladine
V baranici a červenej vlečke.
Tu beží dvorný chlapec,
Po zasadení chrobáka do saní,
Premena seba na koňa;
Nezbedníkovi už zmrzol prst:
Je to pre neho bolestivé aj zábavné,
A matka sa mu vyhráža cez okno...
***
Krásne a slnečné obrazy nádherného zimného rána sú votkané do týchto poetických línií s ľúbostnou tematikou. Kombinácia lyrických výrazov, ako sú „zavreté oči“, „severná Aurora“, s obyčajnými, skutočnými – „zatopená piecka praská“, „zakázať hnedú kobylku“ – je vynikajúca. V tomto prípade nie je narušená celistvosť kompozície verša, ale naopak, sú pridané prvky nepredvídateľnosti.

"zimné ráno"
Mráz a slnko; skvelý deň!
Stále drieme, drahý priateľ -
Je čas, kráska, zobuď sa:
Otvorte zatvorené oči
Smerom k severnej Aurore,
Buďte hviezdou severu!
Večer, pamätáš sa, vánica sa hnevala,
Na zamračenej oblohe bola tma;
Mesiac je ako bledá škvrna
Cez tmavé mraky zožltlo,
A ty si sedel smutný -
A teraz... pozri sa z okna:
Pod modrou oblohou
Nádherné koberce,
Leskne sa na slnku, sneh leží;
Samotný priehľadný les sčernie,
A smrek sa cez mráz zazelená,
A rieka sa trblieta pod ľadom.
***
"Zimná cesta"
Cez zvlnené hmly
Mesiac sa vkráda dovnútra
Na smutné lúky
Vrhá smutné svetlo.

Na zimnej, nudnej ceste
Bežia tri chrty,
Jediný zvonček
Únavne chrastí.
***

"zimný večer"
Búrka pokrýva oblohu temnotou,
Zvírené snehové víry;
Ako bude zviera zavýjať,
Potom bude plakať ako dieťa,
Potom na rozpadnutú strechu
Zrazu slamka zašumí,
Spôsob oneskoreného cestovateľa
Ozve sa klopanie na naše okno.
***

“Úhľadnejšie ako módne parkety”
Úhľadnejšie ako módne parkety,
Rieka sa leskne, pokrytá ľadom.
Chlapci sú veselí ľudia
Korčule hlučne prerezávajú ľad;
Hus je ťažká na červených nohách,
Keď som sa rozhodol preplaviť sa cez náruč vôd,
Opatrne vkročí na ľad,
Pošmyknutia a pády; vtipný
Prvý sneh bliká a krúti sa,
Hviezdy padajúce na breh.
***

V chladnej tme vychádza úsvit;
Na poliach utíchol hluk práce;
So svojim hladným vlkom
Na cestu vyjde vlk;
Cítiť ho, cestný kôň
Chrápe - a cestovateľ je opatrný
Ponáhľa sa do hory plnou rýchlosťou;
Na úsvite pastier
Už nevyháňa kravy z maštale,
A na poludnie v kruhu
Jeho roh ich nevolá;
Dievča spievajúce v chatrči
Točí sa, a priateľ zimných nocí,
Pred ňou zapraská trieska.


2024
seagun.ru - Vytvorte strop. Osvetlenie. Elektrické vedenie. Rímsa